Helytörténeti monográfiák digitális változata
Helytörténeti monográfiák digitális változata
Az „Örökség - Kultúra” Oktatási Elektronikus Könyvtárban:
Szeged története 1. 2. 3/1. 3/2. 4. 5. Kronológia
Kovács János: Szeged és népe
A Szeged-belvárosi Kaszinó százéves története
Habermann Gusztáv: Személyi adattár a szegedi polgár-családok történetéhez
A szegedi nagyárvíz képeskönyve (szerk. Tóth Béla)
Szeged múltja írott emlékekben
A Nemzeti Emlékcsarnok
Csongrád megye építészeti emlékei
Reizner János: Szeged története
A száz év előtti Szeged legnagyobb lokálpatriótája, Reizner János (1847-1904) alkotta meg a Város első nagymonográfiáját négy kötetben, melynek elkészítésére 1893. január 26-án a városi közgyűlés hozott határozatot. Munkája a a millennium körül megjelent város- és megyetörténetek sorába illeszkedik, de polgári liberális szemléletével és módszertani megoldásaival kiemelkedik a korszak konzervatív, sekélyes helytörténeti alkotásainak sorából.
Az SZTE Klebelsberg Könyvtár és a Somogyi-könyvtár a digitális változattal biztosítani kívánja a legszélesebb olvasói rétegek számára e ma is nélkülözhetetlen mű elérését.
Blazovich László: Szeged rövid története
Természeti kép – Elődeink – A honfoglalás és államalapítás Szegeden és vidékén Középkor (1500-1543) – A török hódoltság kora (1543-1686) – Az újrafelemelkedés kora (1686-1849) – A polgári város – A 20. század második felének rövid történeti vázlat
BLAZOVICH LÁSZLÓ – szakmai életrajz és publikációs jegyzék
"A szerző a legnehezebb utat választja. A monográfia és saját kutatásainak hatalmas tényanyagából személyes hangú és megközelítésű, rövid, szubjektív városhistóriát írt."
Hilf László: A szegedi iparosság története (1929)
Sándor János: A szegedi színjátszás krónikája, 1800–1883
A kötet a szegedi színjátszásnak az alcímben jelzett időszakát tárgyalja részletesen, de visszatekint a XVIII. századi előzményekre is. Az érkező és távozó társulatok és színészeik, valamint a különböző játszóhelyek és színházépületek bemutatását a szerző mindvégig sokoldalúan beágyazza a város és annak kulturális élete történetébe, másfelől a korabeli magyar színjátszás nagyobb városainkba szétágazó vagy azokból gyökerező alakulásába.
Sándor János: A szegedi színjátszás krónikája, 1883–1944
A kötet a kőszínház 1883-as felépülésétől az 1944. október 10-ig ívelő hatvanegy esztendő szegedi színháztörténetét tárgyalja a bérlő-igazgatók személye szerinti ciklusokra tagolva.
"Nem akart sommás ítéletet mondani az elmúlt kor művészeiről, hisz csak bizonyíthatóan szubjektív kritikák álltak rendelkezésére. Ám a szikár levéltári okmányok, színész-emlékiratok és a napilapok botránykrónikái hozzásegítették ahhoz, hogy cselekedeteik mozgatórugóját, tetteik miértjét a lehetőségekhez képest feltárja. Éppen ezért, bár e könyv elsősorban adatolt színháztörténet, mégsem kerüli el azoknak a személyes örömöknek, bánatoknak, emberi konfliktusoknak, meteorológiai és történelmi szélsőségeknek érintőleges felvillantását, amelyek hatással voltak a teátrum történetére is."
Szmollény Nándor: A szegedi magyar nemzeti szinészet százéves története
Szmollény Nándor (1860-1915) a szegedi közélet egyik igen tevékeny, általánosan ismert tagjaként több szegedi gazdasági és társadalmi szervezetnek volt tagja és vezetője: a Szegedi Kereskedelmi és Iparkamara levelező tagja, a Dugonics Társaság tudományos osztályának titkára, a városi színügyi bizottság tagja, a Szegedi Kisdedóvó Jótékony Nőegylet titkára, a Szegedi Vöröskereszt főtitkára, a Tisztviselők Egyletének jegyzője stb.
„Dolgos keze fáradhatatlanul rótta a betűket ideális célja megvalósítása reményében. A szegedi kulturális élet naggyá tevése, a szegedi magyarság irodalmi erejének elismertetése volt ez a cél.” (Színházi Újság, 1915)
„Tevékeny életében a refrain, a visszatérő hang: a színház, a színészet volt. … Két könyvet is írt a szegedi színészet történetéről.” (Lugosi Döme)
A Somogyi-könyvtár 100 éve (szerk. Péter László)
Könyvtártörténeti tanulmányok: ez A Somogyi-könyvtár száz éve című jubileumi kiadványunk alcíme. Egyetlen szerző nem vállalkozhatott a nagy múltú bibliotéka szélesen hömpölygő históriájának megírására ezért voltunk kénytelenek vállalni a több szerzős gyűjteményes kötetek szükségszerű hátrányát: az eltérő szemléletet a nem egységes földolgozási módot a vele járó színvonalkülönbséget. Mégis hiszem hogy e különbözőség ellenére könyvünk lapjain gazdag kép bontakozik ki a Somogyi-könyvtárnak Szeged művelődéstörténetében egy évszázadon át betöltött szerepéről az alapítónak Somogyi Károlynak és a nagy nevű igazgatóknak Reizner Jánosnak Tömörkény Istvánnak Móra Ferencnek Cs. Sebestyén Károlynak Csallány Dezsőnek az intézet élén játszott szerepéről könyvtárvezetői -fejlesztői tevékenységéről. S talán a könyvünk lapjain szétszórt apróbb- nagyobb adalékokból az utókor kiolvassa majd miben lehet és kell követnünk s miben elkerülnünk egy évszázad tanulságait.
Könyvtártörténet
Könyvtártörténet
Az "Alföld fővárosának" szellemi újjáépítését alapozta meg Somogyi Károly (1811-1888) esztergomi kanonok. |
A gyűjtemény
Vasváry-gyűjtemény Vasváry Ödön református lelkész, az amerikai magyarság történetének kutatója, 1972. május 16-án Washingtonban kelt adománylevelében szülővárosa könyvtárára hagyta nagyértékű gyűjteményét. |
Örökbefogadás
Örökbefogadás
A Somogyi-könyvtár meghirdeti a könyvek "örökbefogadásának" lehetőségét, hogy személyesebb kapcsolódást alakítson ki a Város, a Város polgárai, civil szervezetei, vállalkozói és a könyvtár között. |